Новини
Новини

РОЗПУСК КСУ ПРИЗВЕДЕ ДО ПРАВОВОГО КОЛАПСУ

РОЗПУСК КСУ ПРИЗВЕДЕ ДО ПРАВОВОГО КОЛАПСУ

27 жовтня 2020 року, Великою палатою Конституційного суду України у складі 15 суддів Конституційного суду було прийнято Рішення про визнання такими, що є неконституційними: п. 6, 8 ч.1 ст.11, п. 1, 2, 6 - 10-1, 12, 12-1 ч.1, ч. 2 – 5 ст. 12, ч. 2 ст. 13, ч. 2 ст. 13-1, ст. 35, абзаци 2, 3 ч. 1 ст. 47, ст. 48 – 51, ч. 2, 3 ст. 52, ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 р., ст. 366-1 Кримінального кодексу України. А також, п. 6, 8 ч. 1 ст. 11, п. 1, 2, 6 – 10-1, 12, 12-1 ч. 1, ч. 2 – 5 ст.12, ч. 2 ст. 13, ч. 2 ст 13-1, ст. 35, абзаци 2, 3 ч. 1 ст. 47, ст. 49 – 51, ч. 2, 3 ст. 52, ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 р.


Дане Рішення позбавило Національне агенство з питань запобігання корупції (НАЗК) доступу до держреєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади, а відтак - заблокувало призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів. Мотивування суддів було чітким – вищезазначені норми не відповідають Основному Закону України і порушують незалежність суддівського сектору влади, тому потребують доопрацювання з метою забезпечення основного принципу держави, визначеного в ч. 1 ст. 8 Конституції України – принципу Верховенства права.


Безперечно, всі інтернет ресурси та засоби масової інформації сколихнула дана новина, адже ці норми були запроваджені державою Україна з метою подолання надзвичайно важкої політичної та економічної кризи, яка насамперед має свій корінь у корупційній заангажованості вищих ешелонів державної влади. Таким чином, Рішення Конституційного суду України викликало масове обурення як серед пересічних громадян, так і серед політиків.


Особливого занепокоєння зазнав Офіс президента України в особі пана президента Володимира Зеленського. Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного Суду, визнати його рішення про декларування “нікчемним” і без правових наслідків, та скасувати відповідні зміни в Законі України “Про запобігання корупції”. У відповідь на одіозне рішення КСУ президент рішуче пішов ва-банк, не зважаючи на критику з боку опозиційних депутатів та правників.


Проект закону складається з двох статей – “Неправосудність рішення, прийнятого у власних інтересах” і “Відновлення конституційного судочинства”. Документ визначено як невідкладний. У ньому пропонується визнати, що рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 2020 року є нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийняте суддями КСУ в умовах реального конфлікту інтересів. Крім того, передбачається, що повноваження складу КСУ, який діяв на момент прийняття ним згаданого рішення, припиняються з дня набрання чинності цим законом. У пояснювальній записці вищезазначеного проекту закону зазначається, що його розроблено з метою забезпечення дотримання конституційного ладу в Україні та недопущення узурпації влади суддями Конституційного Суду України. Новий склад КСУ пропонують обирати відповідно до “порядку, визначеному Конституцією України та Законом України “Про Конституційний Суд України”.


Проте, як відомо, сама Конституція України забороняє проведення даної процедури у такий спосіб та визначає чіткий перелік підстав для звільнення суддів Конституційного суду України. Змінити склад Конституційного суду України можна лише за згодою самих суддів. Для цього потрібно щонайменше дві третини від конституційного складу суду. Зокрема, це може бути неспроможність виконувати свої обов’язки за станом здоров’я, порушення вимог щодо несумісності, вчинення значного дисциплінарного проступку чи нехтування своїми обов’язками та подання заяви про відставку.


Крім того, Конституція України чітко визначає, що рішення та висновки КСУ є обов’язковими, остаточними та не можуть бути оскаржені. Проте законопроектом пана Зеленського пропонується не виконувати рішення КСУ та повернути дію окремих положень антикорупційного законодавства, які суд визнав неконституційними.
Тож ситуація розвивається у напрямку повалення інституту конституціоналізму і визнання Судової гілки державної влади як такої, на яку можна здійснити вплив з боку як Законодавчої, так Виконавчої гілок влади. Вашу увагу хочу привернути на рішення Ради суддів України від 4 листопада 2020 року до президента України, у якому також зазначено, що законопроект про розпуск Конституційного Суду України загрожує національній безпеці та може зруйнувати засади конституційного устрою держави: «Рада суддів України наполягає на тому, що всі органи державної влади та їх посадові особи мають діяти виключно в межах і спосіб передбачених Конституцією України та законами, а внесений Президентом України законопроект, яким пропонується припинити повноваження чинного складу Конституційного суду України та визнати нікчемним його рішення, без правового обґрунтування, без оцінки ризиків та викликів, які в ньому криються, може зруйнувати засади конституційного устрою держави. Такі дії сьогодні реально загрожують підривом правових засад розподілу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову, можуть зруйнувати правові основи держави та суспільного порядку.

Продовження політичної боротьби за суд, намагання використати суд у політичних, корпоративних та особистих інтересах, зробити його ручним та ігнорувати верховенство Конституції України — це шлях до правового хаосу та суцільного безладу, за яких переможців бути не може. Рада суддів України закликає Парламент діяти виключно в конституційний спосіб без посягань на конституційний лад України, а саме привести антикорупційне законодавство країни у відповідність до основного державного Закону, який визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування органів влади.» - зауважив Голова Ради суддів України  Б.С. Моніч.


На підставі вищевикладеного та зважаючи на те, що Україна, яка проголошена суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, в якій Верховенство права вважається основним принципом, а президент є прямим гарантом дій положень Конституції України передбачених у ст.ст. 1, 8, 102 Конституції України, даний законопроект створює правовий прецедент, яким узурповує в руках пана президента України Зеленського В.О. та Верховної Ради України усю повноту державної влади, визнавши рішення судової гілки влади як нікчемні і такі, що не є обов’язковими до виконання, чим порушує норму статті 6 Конституції України.
Made on
Tilda